The English Shetland Sheepdog Club

 

Show Results - Spring 2018, Brackley

Best Dog & Best In Show: Roberts Malaroc Mystery Writer JW
Best Bitch, Res Best In Show & Best Opposite Sex: Arnould Shadoway Perchance To Dream JW
Res Best Dog: Rowan Ch Degallo The Vindicator at Rowancrest
Reserve Best Bitch: Rowan Rowancrest Blue Champaigne at Shellamoyed JW
Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show: Withers Neraklee Naomi at Stanydale
Best Veteran Bitch & Best Veteran in Show: Barnett & Hardman Rainway Returning to Seavall JW
Best Puppy Dog: Robinson Lavika Lush Life
Best Veteran Dog: Gruszka Samphrey Moonlight Shadow JW

 

Judge: Val Winfield (Oakcroft)

Class 1 Minor Puppy Dog

Class 13 Minor Puppy Bitch

1. Sanscott Limited Edition

2. Lanteague Gold Sovereign at Lochkaren
3. Shougies Winter Wizard at Neraklee

4. Guxel Golden Star

1. Neraklee Naomi at Stanydale
2. Shemist Night Mist

Class 2 Puppy Dog

Class 14 Puppy Bitch

1. Lavika Lush Life

2. Lanteague Gold Sovereign at Lochkaren

3. Kyleburn Romulus TAF

1. Lavika Time Of My Life

2. Malaroc Rainfall

Class 3 Junior Dog

Class 15 Junior Bitch

1. Lavika Lush Life

2. Neraklee Starblaze

3. Lizmark Melody Maker

1. Shemist Dark Angel

2. Esterbon Three Kisses for Tighness

3. Sanscott Shimmer at Jontygray

4. Chibaya Belle Of The Ball

5. Chibaya Enchanted Dreams

Class 4 Novice Dog

Class 16 Novice Bitch

1. Lizmark Melody Maker

1. Viewdale Anna

2. Malaroc Rainfall

3. Sanscott Shimmer at Jontygray

4. Chibaya Belle Of The Ball

5. Chibaya Enchanted Dreams

Class 5 Graduate Dog

Class 17 Graduate Bitch

1. Lianbray Lothario JW

2. Shadoway Lucky Strike

3. Pepperhill Cruise Control

1. Shadoway Rosa Esmeralda

2. Ruscombe Work Of Art with Follyfox
3. Shelridge Chantilly Lace at Lianbray JW
4. Ruscombe Mosaic

5. Esterbon Three Kisses for Tighness

Class 6 Post Graduate Dog

Class 18 Post Graduate Bitch

1. Shadoway Game Of Chance RL6

2. Kyleburn Everlasting Dream

1. Samphrey Sea Breeze

2. Peartbrook Perle D'Or

3. Lirren Blue Gamble at Donbeley

4. Sandwick Prima Donna

Class 7 Limit Dog

Class 19 Limit Bitch

1. Malaroc Mystery Writer JW

2. Stanydale Shot In The Dark JW

3. Samhaven Thane

1. Lorainian Celtic Star

2. Sandwick Prima Donna

3. Chibaya Belle Of The Ball

4. Chibaya Enchanted Dreams

Class 8 Open Dog

Class 20 Open Bitch

1. Ch Degallo The Vindicator at Rowancrest

2. Lorainian Campbell Clan

1. Shadoway Perchance To Dream JW

2. Lianbray Locked In Love JW

3. Willowgarth Love Story at Malaroc

Class 9 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 21 Sp Open Bitch (Sable & White)

1. Samhaven Thane

1. Lavika Good Luck JW

2. Stanydale Luck Be A Lady

3. Peartbrook Perle D'Or

4. Chibaya Belle Of The Ball

5. Chibaya Enchanted Dreams

Class 10 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 22 Sp Open Bitch (Tricolour)

 

no entries

1. Esterbon Three Kisses for Tighness

2. Viewdale Anna
3. Sandwick Prima Donna

Class 11 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 23 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Pepperhill Cruise Control

1. Rowancrest Blue Champaigne at Shellamoyed JW

2. Lirren Blue Gamble at Donbeley

Class 12 Veteran Dog

Class 24 Veteran Bitch

1. Samphrey Moonlight Shadow JW

2. Sandiacre Set In Ice

3. Ch Lizmark Look This Way JW ShCM

4. Kyleburn Acis

1. Rainway Returning to Seavall JW

2. Shadoway Rosa Mundi

Junior Handling 6-11 years

Junior Handling 12-16 years

1. Emily Moores

2. Katya Robinson

3. Rachel Langer

no entries

 

All Photos courtesy of PetPhotosbyLana
except classes 12 & 18 Stuart Gruszka

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2018