The English Shetland Sheepdog Club

 

Show Results - Summer 2011, Kirtling & Upend Village Hall, Newmarket

Best in Show: Haensel's Sherkarl Mr Smithy JW ShCM

Res Best in Show: French's Lindfern Enchanted Sunrise

Best Opposite Sex: French's Lindfern Enchanted Sunrise

Best Puppy in Show: Partridge's Rainelor Razzmattaz

Best Opposite Sex Puppy: Moody's Janetstown Jillions

Best Veteran in Show: Goodwin's Ch Highbrook Harlequin

Dogs - Mrs Paulin Batten-Jones (Paulhays)

Bitches - Ms Lyn Vidak (Lacewood)

Class 1 Minor Puppy Dog

Class 13 Minor Puppy Bitch

1. Lowick Gold Braid

2. Milesend Black Grouse

3. Clarelin Mr Bean to Esterbon

1. Janetstown Jillions

2. Sherolie Heavenly Charm TAF

3. Myter Guilty Pleasure

4. Franmead Folk Song

5. Molson Moonglow

Class 2 Puppy Dog

Class 14 Puppy Bitch

1. Rainelor Razzmattaz

2. Duchesnay River Sunrise

3. Milesend Blue Falcon

1. Tolarock Ice Ice Babe

Class 3 Junior Dog

Class 15 Junior Bitch

1. Rainelor Razzmattaz

2. Lianbray Lovehart at Highbrppk

3. Mistmere Blackthorn at Shelridge JW

4. Shetlo Pocket Rainbeau

5. Tighness Three Guesses

1. Lindfern Enchanted Sunrise

2. Milesend Blue Sapphire from Briggsview

3. Kyleburn Illia

4. Rainway Returning to Seavall

5. Forestland Fanfair to Esterbon

Class 4 Novice Dog

Class 16 Novice Bitch

1. Blenmerrow Mountain Echo over Shaylin

2. Tighness Three Guesses

3. Sandiacre Set In Ice

1. Lindfern Enchanted Sunrise

2. Kyleburn Illia

3. Rainway Returning to Seavall

4. Edglonian Nightcap

5. Sendora Walztime

Class 5 Graduate Dog

Class 17 Graduate Bitch

1. Sherkarl Mr Smithy JW ShCM

2. Rainway River Rascal

3. Oakcroft Goldsmith

4. Milesend Major Gamble

5. Samphrey Moonlight Shadow

1. Lindfern Summer Sundae

2. Auberswell Mathilde

3. Shemist Fortune Cookie

4. Milesend Gold Token at Eljetia JW

5. Clarelin Lotsa Kisses to Esterbon

Class 6 Post Graduate Dog

Class 18 Post Graduate Bitch

1. Kyleburn Acis

1. Peerieglen Pearl Drop of Sendora

2. Balidorn Mixed Emotions ShCM

3. Janetstown Jamalade

4. Rosias Tigerlilly at Donbeley

5. Lowick Firebird

Class 7 Limit Dog

Class 19 Limit Bitch

1. Benravia Gold Digger of Milesend

1. Moonlight Serenade by Blenmerrow

2. Shemist Golden Sun

3. Peerieglen Pillow Talk

4. Isleemist Edelwiss

5. Tolarock Trick N Treat

Class 8 Open Dog

Class 20 Open Bitch

1. Ch Highbrook Harlequin

2. Duchesnay Midnight Mists

1. Ch Lizmark Look Of Love

2. Peerieglen Pillow Talk

3. Briggsview Camper Girl

Class 9 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 21 Sp Open Bitch (Sable & White)

1. Janetstown Juicemaster

2. Eljetia Bumble Bee of Milesend

3. Duetzia Brewmaster

1. Shetlo Island Of Love

2. Shemist Summer Sunset

3. Samhaven Magic Kiss at Karlaina

4. Balidorn Mixed Emotions ShCM

Class 10 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 22 Sp Open Bitch (Tricolour)

1. Tighness Three Card Trick

2. Mistmere Blackthorn at Shelridge JW

3. Samphrey Moonlight Shadow

4. Japaro Midnight Storm at Lavika

5. Sheldonora Dawn of Tomorrow 

1. Peerieglen Pillow Talk

2. Franmead Fine Line ShCM

3. Edglonian Nightcap

4. Sendora Walztime

Class 11 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 23 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Ch Peerieglen Pickwick JW ShCM

2. Brigsview Jack Frost of Milesend

3. Duchesnay Moon N Stars

1. Peerieglen Pearl Drop of Sendora

2. Carolelen Cause A Scene

3. Franmead Freya

4. Isleemist Edelwiss
5. Bartonview Silver Glint

Class 12 Veteran Dog

Class 24 Veteran Bitch

1. Samphrey Shadow Man ShCM

2. Lowick Black Pepper

3. Peerieglen Psyche

1. Chasin' Rainbows at Carolelen

2. Shemist Sun Lily

3. Bartonview Silver Glint

 

All Photos courtesy of PetPhotosbyLana

 

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2017