The English Shetland Sheepdog Club

 

Show Results - Championship Show 2016, KC Building, Stoneleigh
 

Best in Show, Bitch CC & Best Veteran in Show: Barnett Ch Rainway Crystal Star JW
Res BIS, Best Opposite Sex & Dog CC: Fransham Jontygray Gilt Edged for Franmead JW
Res Bitch CC: Bray Shelridge Shantilly Lace at Lianbray
Res Dog CC, Best Puppy Dog & Best Puppy in Show:
Aaron Lafitte De Moorstile Chez Shelridge (Imp)

Best Puppy Bitch: Mottram Lanteague Stage Whisper at Lochkaren

Best Veteran Dog: Diment & Williams Ch Peerieglen Pickwick JW ShCM

 

 

 

Dogs - Mrs Gill Partridge (Rainelor)

Bitches - Mrs Mylee Thomas (Myter)

Class 1 Minor Puppy Dog

Class 18 Minor Puppy Bitch

1. Felthorn Petruchio at Chelmermead

2. Milesend Morning Time

3. Mohnesee With You In Mind

4. Pacarane Polar Stormtime

5. Kazaura's Winter Storm

1. Lianbray Lorelei

2. Mohnesee Petticoat Lace

3. Tooralie's Matilda

4. Sherkarl Look At Me Now

5. Dippersmoor Perle Noire

Class 2 Puppy Dog

Class 19 Puppy Bitch

1. Lafitte De Moorstile Chez Shelridge (Imp)

2. Balidorn Soloman

3. Padawan Clan Chieftain at Lanacy

4. Felthorn Petruchio at Chelmermead

5. Tachnamadra He's Got The Look

1. Lanteague Stage Whisper at Lochkaren

2. Erjon Happy Me at Lavika

3. Balidorn Solitude

4. Tachnamadra New Look

5. Lizmark Blue Lalique

Class 3 Junior Dog

Class 20 Junior Bitch

1. Sherkarl Uptown Funk

2. Castlerose Star Turn JW

3. Omebrid Gives Warm Hugs

4. Malaroc Wordsmith

5. Pacarane Polbertella

1. Shelridge Shantilly Lace at Lianbray

2. Erjon Happy Me at Lavika

3. Iliad Elusive Gold at Shebaville

4. Shadoway Rosa Esmeralda

5. Sandwick Prima Donna

Class 4 Yearling Dog

Class 21 Yearling Bitch

1. Marsula Shogun (Imp) JW ShCM

2. Hillhenry Thunderstorm JW

3. Esstremere Black Sapphire

4. Stanydale Shot In The Dark JW

5. Castlerose A Shropshire Lad

1. Pepperhill Kicks 'n Flicks JW

2. Lavika Love Charm

3. Bleatarn Midnight Pebbles

4. Bramleycott Miss Marple
5.
Sandwick Prima Donna

Class 5 Novice Dog

Class 22 Novice Bitch

1. Lafitte De Moorstile Chez Shelridge (Imp)

2. Sherkarl Uptown Funk

3. Mohnesee With You In Mind

4. Kyleburn Everlasting Dream

5. Malaroc Wordsmith

1. Lianbray Lorelei

2. Erjon Happy Me at Lavika

3. Ruscombe Work Of Art with Follyfox

4. Dippersmoor Joie De Vivre

5. Balidorn Solitude

Class 6 Tyro Dog

Class 23 Tyro Bitch

1. Sherkarl Uptown Funk

2. Omebrid Gives Warm Hugs

3. Achor's Surprise Percy Polaris For Torinska (Imp)

4. Pacarane Polar Stormtime

1. Balidorn Solitude

2. Shetysham Bedazzle at Franmead

3. Sheltysham Bewitched
4. Bleatarn Midnight Pebbles

5. Sandwick Prima Donna

Class 7 Graduate Dog

Class 24 Graduate Bitch

1. Willowgarth Harvest Sunset over Jontygray

2. Kelmstone Toyota

3. Wyckwood Ice Blue

4. Castlerose A Shropshire Lad

5. Jolex Gadno Arian with Cadlyn

1. Malaroc Promise To Try

2. Tolarock Such A Treat

3. Shenachie Lyric Of Light

4. Malaroc Miss Behaving

5. Lorainian Starlight Wonder

Class 8 Post Graduate Dog

Class 25 Post Graduate Bitch

1. Jontygray Gilt Edged for Franmead JW

2. Carolelen Country Fair at Honeybears

3. Keycharm Blue Suede Shoes of Milesend

4. Sandwick Turn Back Time

5. Midday Sun at Lochkaren JW

1. Janetstown Je Suis JW

2. Lundecocks Trend Setter

3. Jontygray Golden Dream at Ketim

4. Herds Hallicia at Iliad

5. Jaelis Mystique Reflection JW

Class 9 Mid Limit Dog

Class 26 Mid Limit Bitch

1. Blenmerrow Music Maker

2. Mastermind at Shelridge JW

3. Tighness Three Card Trick

1. Blenmerrow Infinity for Kevdon

2. Janetstown Je Suis JW

3. Shenachie Flakey Dove

4. Lorainian Star Dreamer for Shadoway

5. Peerieglen Polliwog

Class 10 Limit Dog

Class 27 Limit Bitch

1. Evad Star Gazer JW

2. Lorainian Campbell Clan

3. Sommerville Tri Mac Cool

4. Tesoro Tintoretto

5. Felthorn Jazz Singer JW

1. Felthorn Lindy Hop

2. Milesend Bluebell

3. Willowgarth Tangerine Lace at Mohnesee JW

4. Jolex Moonflower
5. Jontygray Evening Star at Ketim

Class 11 Open Dog

Class 28 Open Bitch

1. Ch Kelgrove Just Blue at Stormhead JW ShCM

2. Philhope Star Struck

3. Ch Highbrook Hot Heir JW

4. Ch Hawk Blue Eye Des Romarins de Mayerling joins Auberswell JW (Imp)

5. Lorainian Mr Bojangles at Sherkarl JW ShCM

1. Shenachie Snowberry

2. Shebaville Saucy Secret at Iliad JW

3. Tolarock Ice Ice Babe

4. Arlanvic Black Chiffon at Jolex
5. Smiddyshaw Rhumba Carumba

Class 12 Veteran Dog

Class 29 Veteran Bitch

1. Ch Peerieglen Pickwick JW ShCM

2. Willowtarn Taubyn via Evad ShCM

3. Lorainian Kaeto Star
4. Oakcroft Goldsmith
5. Multi Ch Sherkarl Mr Smithy JW ShCM

1. Ch Milesend Milkshake

2. Blenmerrow Bee Dazzled

3. Samphrey Bitta Sweet

4. Watchwood Dream Girl

5. Willowtarn Twice As Nice

Class 13 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 30 Open Bitch (Sable & White)

1. Shetlo Pocket Rainbeau

2. Kyleburn Acis

3. Jontygray I Have A Dream for Franmead JW
4.
Fait Moi Rever Jocker des Romarins de Mayerlling at Auberswell ShCM

5. Evad Whougonnacall at Stormhead ShCM

1. Rainway Returning to Seavall

2. Balidorn Solitude

Class 14 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 31 Sp Open Bitch (Tricolour)

1. Ch Mistmere Blackthorn at Shelridge JW
2. Gylmar Dreammaker

3. Omebrid Gives Warm Hugs

4. Our Little Drummer Boy

5. Myndoc Minstrel for Craygill AW(G) P Beg Ex

1. Jontygray Evening Star at Ketim

2. Malaroc Miss Behaving

3. Arlanvic Black Chiffon at Jolex

4. Mohnesee Secret Pearl at Shebaville

5. Smiddyshaw Rhumba Carumba

Class 15 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 32 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Ch Kelgrove Just Blue at Stormhead JW ShCM

2. Pepperhill In The Zone JW

3. Jolex Gadno Arian with Cadlyn

1. Ch Rainway Crystal Star JW

2. Pepperhill Kicks 'n Flicks JW

3. Sommerville Blue Pearl at Mohnesee

4. Pacarane Polar Ice Crystal at Wyckwood
5.
Jolex Moonflower

Class 16 Sp Open Breeders Dog

Class 33 Sp Open Breeers  Bitch

1. Castlerose Spiritmaster JW ShCM

2. Wyckwood Ice Blue

3. Pacarane Polbertella

1. Shadoway Perchance To Dream JW

2. Ch Lavika Life Time
3.
Samphrey Sea Breeze

4. Peerieglen Polliwog

5. Tooralie's Indigo Violet

Class 17 Sp Open Working Dog

Class 34 Sp Open Working  Bitch

1. Calambray Back Chat

2. Shadoway Game Of Chance RL4ex

3. Myndoc Minstrel for Craygill AW(G) P Beg Ex

4. Peerieglen Phoenix at Gleniewoods

1. Balidorn Mixed Emotions ShCM

2. Sheltisham Briar Rose of Alnmac

3. Sheltysham Medley Of Gold

4. Lightning Lilly P Beg Ex

5. Sheltysham Miss Mayhem

Class 35 Junior Handling 6-11 years

Class 36 Junior Handling 12-16 years

Judge: Mr Jim Martin (Ramtin)

1. Katya Robinson

2. Willow Johnson

3. Isobel Khawaja

4. Emily Moores

1. abs

Class 37 Special Award Puppy Dog or Bitch

Class 38 Special Award Graduate Dog or Bitch

Judge: Mrs Sheila Stock (Shemist)

1. Lafitte De Moorstile Chez Shelridge (Imp)

2. Balidorn Solitude

3. Sanscott Admiral Blue at Glenthistle
4. Pacarane Polar Stormtime

1. Jontygray Golden Dream at Ketim

2. Willowgarth Harvest Sunset over Jontygray

3. Tooralie's Indigo Violet

4. Omebrid Gives Warm Hugs

5. Rainelor Rolex

Class 39 Special Award Open Dog or  Bitch

1. Sonymer Snow Fall over Lindfern

2. Ch Lavika Life Time

 

 
 

All Photos courtesy of PetPhotosbyLana

 

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2017