The English Shetland Sheepdog Club

 

Show Results - Spring 2019, Brackley

Best Bitch & Best In Show: Winfield Carolelen Classic Star by Oakcroft JW
Reserve Best Bitch, Res Best In Show: Hardy Ch Dippersmoor Joie De Vivre at Sandwick
Best Dog & Best Opposite Sex: Fransham Jontygray Gilt Edged for Franmead JW ShCM
Reserve Best Dog: Winfield Ch Oakcroft Star Force JW
Best Puppy Bitch & Best Puppy In Show: Atkins Jontygray Kiss N'Tell
Best Veteran Bitch & Best Veteran in Show: Whittington Tighness Tip The Wink
Best Puppy Dog: Daniels & Taylor Pepperhill Code Black
Best Veteran Dog: Gruszka Samphrey Moonlight Shadow JW

 

 

Judge: Maureen Arnould (Shadoway)

Class 1 Minor Puppy Dog

Class 13 Minor Puppy Bitch

1. Pepperhill Code Black

2. Aventurine Bohemia Classic joins Oakcroft (Cze Imp)
3. Shellamoyed Soldier Blue

1. Sandwick Stage Secret
2. Fenstyle Angels Gift

Class 2 Puppy Dog

Class 14 Puppy Bitch

1. Mistmere Masterpiece for Shelridge

2. Shellamoyed Soldier Blue

1. Jontygray Kiss N'Tell

2. Oakcroft Aurora Dream at Donbeley

Class 3 Junior Dog

Class 15 Junior Bitch

1. Mohnesee's Dream Date of Lizmark

2. Jontygray Touch Of Class for Ketim

1. Mitchfields Fashion Girl

2. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp)

3. Sandwick Stage Show

4. Solyric Initial Gold at Shebamiro

Class 4 Novice Dog

Class 16 Novice Bitch

1. Pepperhill Code Black

2. Shelridge Toastmaster

3. Sanscott Limited Edition

1. Goldwell Rockabye Velvet

2. Kyleburn Sibylla at Shelridge

3. Sanscott Sweet Edition

4. Mitchfields Cover Girl

5. Letuck Daisy Dream

Class 5 Graduate Dog

Class 17 Graduate Bitch

1. Shougies Winter Wizard at Neraklee JW

2. Sanscott Limited Edition

3. Milesend Morning Time

1. Esterbon Three Kisses for Tighness JW

2. Ruscombe Mosaic
3. Sandwick Silhouette
4. Sanscott Sweet Edition

5. Shelcrest Starling

Class 6 Post Graduate Dog

Class 18 Post Graduate Bitch

1. Milesend Sea Captain

1. Carolelen Classic Star by Oakcroft JW

2. Shelridge Shantilly Lace at Lianbray JW

3. Malaroc Promise To Try

4. Shelbrook Pandora with Felthorn

Class 7 Limit Dog

Class 19 Limit Bitch

1. Malaroc Mystery Writer JW

2. Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp)

3. Chalmoor Shades Of Gold at Fernfrey JW

4. Janetstown Josses Hill

1. Samphrey Sea Breeze

2. Chalmoor I'm A Peach at Fernfrey

3. Jontygray Golden Dream at Ketim

4. Goldwell Velvet Victoria

Class 8 Open Dog

Class 20 Open Bitch

1. Jontygray Gilt Edged for Franmead JW ShCM

2. Ch Oakcroft Star Force JW

1. Jontygray To Find A Dream

2. Janetstown Jenrous

Class 9 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 21 Sp Open Bitch (Sable & White)

1. Ch Oakcroft Prince Charming JW

2. Sanscott Limited Edition

3. Evad Travelling Star

4. Milesend Morning Time

5. Samhaven Thane

1. Rainway Returning to Seavall JW

2. Peartbrook Perle D'Or

3. Mohnesee Musical Spells at Goldwell

Class 10 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 22 Sp Open Bitch (Tricolour)

1. Ch Stanydale Shot In The Dark JW

1. Ch Dippersmoor Joie De Vivre at Sandwick

2. Neraklee Naomi at Stanydale
3. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp)

Class 11 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 23 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp)

1. Lirren Blue Gamble at Donbeley

2. Samphrey Shades Of Blue ShCM

Class 12 Veteran Dog

Class 24 Veteran Bitch

1. Samphrey Moonlight Shadow JW

2. Sandiacre Set In Ice

3. Evad Travelling Star

4. Samhaven Thane

1. Tighness Tip The Wink

Junior Handling 6-11 years

Junior Handling 12-16 years

 

no entries

no entries

 

Photos courtesy of Sandra Taylor, except Class 1 & 4 courtesy of Jane Clegram, Dog line-up & BIS , courtesy of Maureen Arnould

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2019