The English Shetland Sheepdog Club

 

Show Results - Championship Show 2018, KC Building, Stoneleigh
 

Best in Show, Bitch CC & Best Veteran in Show: Barnett Ch Rainway Crystal Star JW
Res BIS, Best Opposite Sex & Dog CC: Withers Stanydale Shot In The Dark JW
Res Dog CC & Best Veteran Dog: Ch Kelgrove Just Blue at Stormhead JW ShCM
Res Bitch CC & Best Puppy Bich: Hateley Mohnesee Sweet Dreams
Best Puppy Dog & Best Puppy in Show: Goodwin Highbrook Hobnob

 

 

Dogs - Mrs Jo Hardy (Sandwick)

Bitches - Dr Jane Hill (Molson)

Class 1 Veteran Dog

Class 18 Veteran Bitch

1. Ch Shebaville Secret Mission

2. Sandiacre Set In Ice

3. Kyleburn Acis
4. Tighness Three Card Trick ShCM
5. Edglonian Lets Rock at Bleatarn

1. Ch Tachnamadra Evisu

2. Ch Rannerdale Star O' The North JW

3. Shenachie Snowberry

4. Felthorn Lindy Hop

5. Ch Shebaville Saucy Secret at Shebaville

Class 2 Minor Puppy Dog

Class 19 Minor Puppy Bitch

1. Mohnesee's Dream Date of Lizmark

2. Jacanshe Be Our Guest at Santiara

3. Jontygray Touch Of Class for Ketim

4. Sherkarl Copper Rougue

5. Viewdale Secret Handshake

1. Sherkarl Copper Highlights

2. Lavika Spring Queen

3. Sheltysham Midnight Lady

4. Mohnesee Queen Of Diamonds at Lizmark

5. Channerswick Pennywise

Class 3 Puppy Dog

Class 20 Puppy Bitch

1. Highbrook Hobnob

2. Lindfern Light Sabre

3. Jacanshe Be Our Guest at Santiara

4. Shemist Sea Dragon

5. Marsula My Sunshine

1. Mohnesee Sweet Dreams

2. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp)

3. Michfields Fashion Girl

4. Sheltysham Midnight Lady

5. Michfields Cover Girl

Class 4 Junior Dog

Class 21 Junior Bitch

1. Shougies Winter Wizard at Neraklee

2. Sanscott Limited Edition

3. Guxel Gold Ringer from Amethrickeh

4. Willogarth Pure Gold JW

5. Solyric Inaugural Gold

1. Achor's Surprise Blackberry Way for Torinska (Imp)

2. Neraklee Naomi at Stanydale

Class 5 Yearling Dog

Class 22 Yearling Bitch

1. Lavika Lush Life JW

2. Neraklee Starblaze

3. Lanteague Gold Sovereign at Lochkaren JW

4. Solyric Inaugural Gold

5. Willowthorn Dream Gazer JW

1. Esterbon Three Kisses for Tighness JW

2. Carolelen Classic Star by Oakcroft

3. Shelbrook Pandora with Felthorn

4. Clanavon Forget Me Not
5. Lavika Good Times at Frecia

Class 6 Novice Dog

Class 23 Novice Bitch

1. Highbrook Hobnob

2. Lindfern Light Sabre

3. Sanscott Limited Edition

4. Viewdale Secret Handshake

1. Mohnesee Sweet Dreams

2. Peartbrook Perle D'Or

3. Bleatarn Chantilly Lace

4. Kelmstone Rosemary

5. Malaroc Promise To Write

Class 7 Tyro Dog

Class 24 Tyro Bitch

1. Kyleburn Mithras

2. Pacarane Polar Stormtime

3. Milesend Morning Time

1. Mohnesee Sweet Dreams

2. Oakcroft Celtic Faery

3. Bleatarn Chantilly Lace
4. Wykwood Crystal Sky

5. Shemist Toffee Apple

Class 8 Graduate Dog

Class 25 Graduate Bitch

1. Torinska I Love To Boogie

2. Pepperhill In The Moment at Valjon

3. Pepperhill Cruise Control

4. Castlerose A Shopshire Lad JW ShCM

5. Pacarane Polar Stormtime

1. Blenmerrow Night Music

2. Clanavon Love In A Mist

3. Peartbrook Perle D'Or

4. Philhope One And Only

Class 9 Post Graduate Dog

Class 26 Post Graduate Bitch

1. Kyleburn Everlasting Dream

2. Illiad Isle Spy

3. Kelmstone Toyota

4. Highbrook He's Got Style JW

5. Avonwick Black Jack at Santiara

1. Jontygray Golden Dream at Ketim

2. Malaroc Covert Love

3. Willowgarth Crimson Dawn over Lanteague

4. Milesend Sea Pearl

5. Sanscot Sweet Serenity at Mohnesee JW

Class 10 Mid Limit Dog

Class 27 Mid Limit Bitch

1. Carolelen Country Fair at Honeybears

1. Shenachi Lyric Of Light

2. Lorainian Starlight Wonder

3. Shadoway Rosa Esmerelda

4. Milesend Sea Pearl

5. Pacarane Polly Flinders JW

Class 11 Limit Dog

Class 28 Limit Bitch

1. Stanydale Shot In The Dark JW

2. Malaroc Mystery Writer JW

3. Rannerdale The Entertainer

4. Tachnamadra He's Got The Look

5. Invictus Prince Iago du Domaine des Danaides at   Santiara (Imp)

1. Lavika Lucky Star JW

2. Neraklee Chardonay at Shelleary

3. Lundecock's Cover Girl With Tachnamadra (Imp Swe)

4. Herds Hallicia at Illiad

Class 12 Open Dog

Class 29 Open Bitch

1. Ch Lianbray Lothario JW

2. Blenmerrow Music Maker

3. Ch Highbrook Hot Heir JW

4. Ir Ch Fernach Crusador

5. Int Ch Viewdale Mr Hilton

1. Tooralie's Matilda

2. Lorainian Celtic Star

Class 13 Sp Open Dog (Sable & White)

Class 30 Open Bitch (Sable & White)

1. Fait Moi Rever Jocker des Romarins de Mayerlling at Auberswell ShCM

2. Torinska I Love To Boogie

3. Solyric Inaugural Gold

4. Malaroc Wordsmith at Ghostland

5. Sheltisham Burnished Gold

1. Rainway Returning to Seavall

2. Jaelis Mystique Reflection JW

3. Shadoway Perchance To Dream JW

4. Janetstown Je Suis JW ShCM

Class 14 Sp Open Dog (Tricolour)

Class 31 Sp Open Bitch (Tricolour)

1. Pepperhill In The Moment at Valjon
2.
Hillhenry Thunderstorm

1. Herds Hallucination JW

2. Lavika Black Beauty JW

3. Malaroc Miss Behaving

Class 15 Sp Open Dog (Blue Merle)

Class 32 Sp Open Bitch (Blue Merle)

1. Ch Kelgrove Just Blue at Stormhead JW ShCM

2. Ch Hawk Blue Eye Des Romarins de Mayerling joins Auberswell JW (Imp)

3. Achor's Surprise Percy Polaris for Torinska (Imp)

1. Ch Rainway Crystal Star JW

2. Shenachi Flakey Dove

3. Samphrey Shades Of Blue

Class 16 Sp Open Breeders Dog

Class 33 Sp Open Breeers Bitch

1. Ch Lavika Luminary JW

2. Shetlo Pocket Rainbeau

3. Malaroc Must Tri Harder

4. Solyric Inaugural Gold

5. Rannerdale Lord Fawlty

1. Ch Rannerdale Queen O'the North JW

2. Lavika Good Luck JW
3. Mohnesee Petticoat Lace JW

Class 17 Sp Open Working Dog

Class 34 Sp Open Working  Bitch

1. Shadoway Game Of Chance

2. Rainelor Rolex

1. Sonymer Snow Fall Over Lindfern

2. Peartbrook Perle D'Or

3. Malaroc Miss Behaving

4. Sheltysham Medley Of Gold AW(S) RL4ex

5. Sheltysham Miss Mayhem AW(G) RL4 Beg Ex

Class 35 Junior Handling 6-11 years

Class 36 Junior Handling 12-16 years

Judge: Mrs Jan Moody (Janetstown)

1. Isobel Khawaja

1. Katya Robinson

2. Willow Johnson

Class 37 Special Award Puppy Dog or Bitch

Class 38 Special Award Graduate Dog or Bitch

Judge: Mrs B A White (Maneric)

1. Lindfern Light Sabre

2. Shemist Sea Dragon

3. Tooralie's Ocho Rios

4. Letuck Daisy Dream

5. Oakcroft Aurora Dream at Donbeley

1. Peartbrook Perle D'Or

2. Estebon Bi Storm to Zaniah

3. Esterbon Three Kisses For Tighness JW

4. Oakcroft Celtic Faery

5. Milesend Morning Time

Class 39 Special Award Open Dog or  Bitch

1. Carolelen Country Fair at Honeybears

2. Evad Whougonnacall at Stormhead ShCM

3. Esterbon's Classic Illusion

4. Rainelor Rolex

 

 
 

All Photos courtesy of PetPhotosbyLana

 

 

 

 

The English Shetland Sheepdog Club, 2008-2018